W najbliższą niedzielę 17 maja 2009r. już po raz siódmy, z inicjatywy Komitetu Doradczego ASCOBANS1, w trzecią niedzielę maja obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Bałtyckich Morświnów. Z tej okazji, w Gdyni na Skwerze Kościuszki przy pomniku morświna, w godzinach 11.00 – 17.00 Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego zorganizuje okolicznościowy punkt informacyjno – edukacyjny. Ważnym elementem stoiska informacyjnego będzie prezentacja projektu naukowo – edukacyjnego pod nazwą „Czynna ochrona morświnów przed przyłowem”, którego trzyletnie finansowanie zabezpiecza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wieczorem o godzinie 19.00 w auli Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego przy al. Piłsudskiego 46 rozpocznie się pokaz filmów przyrodniczych dotyczących biologii i zagrożeń morświnów – najbardziej zagrożonego gatunku bałtyckiego jedynego żyjącego w naszym morzu przedstawiciela waleni.
Wśród wyświetlanych filmów – premiera filmu “Bałtyckie morświny” autorstwa zespołu
Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.
Morświn bałtycki jest dzisiaj gatunkiem poważnie zagrożonym wyginięciem. W Bałtyku żyje ich zaledwie kilkaset sztuk. Największym niebezpieczeństwem dla tych sympatycznych ssaków jest zjawisko przyłowu czyli przypadkowego zaplątania się w sieci skrzelowe. Niestety obecne metody połowowe nie dają morświnom wielu szans na uniknięcie tych pułapek. Cienkie sieci są niewidoczne dla systemu echolokacji morświnów. Projekt realizowany na Zatoce Puckiej ma za zadanie lokalnie rozwiązać ten problem. Pomysł jest dość prosty, gdyż wykorzystuje znane i stosowane już na świecie akustyczne urządzenia odstraszające morświny (tzw. pingery) od groźnych sieci. Jak na razie w Polsce nikt tych urządzeń jeszcze nie zastosował. Zbudowana w ramach projektu pomiędzy Gdynią a Helem linia pingerów ma za zadanie działać jak podwodny akustyczny ekran, który ostrzegając morświny utrzyma je z dala od zatokowych łowisk, na których mogły by napotkać groźne dla nich sieci. Ponieważ pingery nie płoszą ryb rybacy nadal będą mogli spokojnie je łowić wewnątrz zatoki.
- ASCOBANS – Porozumienie o Ochronie Małych Waleni Bałtyku i Morza Północnego (Agreement on the Conservation of Small Cetaceans of the Baltic and North Seas) http://www.ascobans.org/ ↩