Tegoroczny bilans strat dla bałtyckiej populacji morświnów wydawał się na tyle wysoki i niekorzystny, iż zdawało się że limit śmierci dla tych zagrożonych ssaków został wyczerpany. Niestety w dniu 24.09.2018 r. znaleziono kolejne dwa martwe osobniki.

Pierwsze zgłoszenie dotyczyło ciała samicy morświna w zaawansowanym stanie rozkładu, którą morskie fale wyrzuciły na wysokości radaru Avia w Darłowie. Zwierze mierzyło 144 cm. Stan zwłok wskazuje iż śmierć zwierzęcia nastąpiła już jakiś czas temu.

Następnego morświna znaleziono w Rusinowie koło Jarosławca. Jak w poprzednim przypadku, ciało ssaka znajdowało się w zaawansowanym stanie rozkładu. Ten osobnik także był samicą. Sądząc po rozmiarze  – ok 172 cm długości było to zwierze dorosłe.

Tym samym liczba martwych osobników odnotowanych w tym roku obrębie Polskich Obszarów Morskich wzrosła do 12 i jest jedną z najwyższych odnotowanych.

Prosimy aby każdy przypadek obserwacji, znalezienia czy przypadkowego złowienia morświna zgłaszać do naszej placówki za pośrednictwem alarmowego numeru telefonu: 601 88 99 40.

Michał Bała