W dniu 30 grudnia 2018 r. do Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG dotarło niezależnie kilka informacji o zaobserwowaniu nieopodal wejścia do portu we Władysławowie dużego rybokształtnego zwierzęcia. Jedna z wiadomości wydawała się najbardziej prawdopodobna – dotyczyła obserwacji morświna. Pozostali świadkowie nie byli pewni, czy widzieli małego wieloryba, delfina czy jakiś rzadki gatunek ryby (np. rekina).
Liczba i charakter zgłoszeń wyraźnie wskazywały, że nie jest to fałszywy alarm i w rejonie Władysławowa rzeczywiście pływa jakieś rzadkie morskie zwierzę. Jak się okazało, kilku obserwatorom udało się udokumentować spotkanie z nieznanym stworzeniem. Zamieszczony w serwisie youtube film (https://www.youtube.com/watch?v=QEFtRHzT21s) nie pozostawia wątpliwości. Pomimo pojawiających się zarówno w zgłoszeniach, jak i nagranym materiale opinii, iż może być to mały wieloryb lub rekin, widziane zwierzę nie należało do żadnej ze wspomnianych grup. Nie był to także morświn.
Długi, masywny grzbiet i dosyć wysoka, sierpowata płetwa grzbietowa wskazują na DELFINA. Dosyć jednolite ubarwienie i pojawiający się w migawkach nagrania wydłużony pysk świadczą, iż prawdopodobnie jest to delfin butlonosy, Tursiops truncatus. Nie ma jednak całkowitej pewności co do gatunku. Czekamy jeszcze na jeden materiał dokumentacyjny, który być może rozwieje nasze wątpliwości. Jeśli ktoś posiada niepublikowane materiały ukazujące niniejsza obserwację, bardzo prosimy o możliwość ich przejrzenia.
Opublikowane dotychczas nagranie przedstawia pojedynczego osobnika, jednak jedna z relacji wspomina o dwóch kolejnych płynących w kierunku pracującej nieopodal portu pogłębiarki dna. Może wiec delfinów było więcej? Ktokolwiek wie coś na ten temat, proszony jest o kontakt z naszą placówką.
Sygnały o stałej obecności delfina w tej samej okolicy napływały do Stacji Morskiej jeszcze w ostatni dzień 2018 r., jednak gdy po południu na miejscu pojawili się nasi pracownicy, delfina już nie było widać. Następnego dnia wiejący z dużą siłą i generujący intensywne falowanie północny wiatr praktycznie uniemożliwił jakiekolwiek obserwacje. Czy wraz z nowym rokiem delfin odpłynął w nieznanym kierunku?
Odpowiedź nadeszła po paru dniach. W piątek 4.01 Pan Patryk Siwert poinformował nas o obserwacji delfina na wysokości przystani rybackiej w Gdyni – Babich Dołach. Zwierzę miało żerować, a następnie odpłynąć na wschód.
Zwracamy się więc do osób przebywających nad morzem i na morzu z prośbą o obserwację powierzchni wody. Może nasz oceaniczny gość znowu się ujawni?
Ciekawostką jest, iż okolice Władysławowa z jakiś powodów wydają się być dla delfinów atrakcyjne. W 1995 roku w okolicach tamtejszego portu i boi podejściowej przez kilka dni pojawiał się delfin białonosy, Lagenorhynchus albirostris. Pod koniec roku 2016 w Bałtyku na wysokości Władysławowa delfina butlonosego zaobserwowali wędkarze z jednostki Marinero (https://morswin.ug.edu.pl/2016/12/30/niecodzienne-spotkanie-na-morzu/).
Bałtyk nie jest naturalnym miejscem występowania delfinów. W przeszłości zdarzały się jednak szczęśliwe przypadki, kiedy to te sympatyczne ssaki po odwiedzinach naszego akwenu, migrowały bezpiecznie do Morza Północnego, czego życzymy także temu osobnikowi.
Delfiny, które znajdą się w obrębie Polskich Obszarów Morskich podlegają ochronie w myśl Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, na podstawie art.49 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. O Ochronie Przyrody (Dz.U.z 2016 r. poz. 2134) oraz Konwencji Bońskiej i wynikającego z niej porozumienia ASCOBANS.
Wszelkie doniesienia dotyczące obecności ssaków morskich w polskiej części Morza Bałtyckiego prosimy zgłaszać, dzwoniąc na numery telefonów Stacji Morskiej czynne całą dobę: 58-675-08-36 lub 601-88-99-40 lub powiadamiając “Błękitny Patrol” WWF tel. 795 -536 – 009.
Oprac. Michał Bała i Jarosław Jankowski