W dniu 18.05.2014r., czyli już tradycyjnie w trzecią niedzielę maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bałtyckich Morświnów. Z tej okazji Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego zorganizowała stoisko edukacyjno – informacyjne, zlokalizowane na terenie “Błękitnej wioski”, przy budynku ,,Domu Morświna” – nowo powstałego muzeum poświęconego tym tajemniczym ssakom. Organizacja corocznej imprezy plenerowej połączonej z kampanią informacyjną na temat bałtyckich morświnów to jeden z elementów realizowanych z założeń Konwencji Bońskiej i wynikający z Porozumienia o Ochronie Małych Waleni Morza Bałtyckiego, Północno-Wschodniego Atlantyku, Morza Irlandzkiego i Północnego – ASCOBANS.
Głównym celem przedsięwzięcia było propagowanie wiedzy na temat morświnów – najbardziej tajemniczych i mało znanych w polskim społeczeństwie ssaków zamieszkujących Morze Bałtyckie. Na wystawie towarzyszącej obchodom Międzynarodowego Dnia Bałtyckich Morświnów zaprezentowano sprzęt używany w badaniach nad tymi zwierzetami na całym świecie m.in. detektor akustyczny POD. Nie zabrakło również urządzeń przeznaczonych do czynnej ochrony tych zwierząt tzn. pingerów oraz przyjaznych dla ssaków morskich narzędzi połowowych – klatek dorszowych. Pracownicy Stacji Morskiej odpowiadali na wszystkie pytania odwiedzających, a dzięki słonecznej pogodzie wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem. Na miejscu była też możliwość otrzymania bezpłatnych materiałów edukacyjno – informacyjnych i gadżetów.
Goście przekraczający progi ,,Domu Morświna” zapoznawali się z wystawą oraz treścią tablic tematycznych na temat morświna. Duże zainteresowanie wzbudzały multimedia prezentujące obserwacje delfinów i wielorybów w wodach Bałtyku. Dla wielu odwiedzających sensacją była informacja, że co jakiś czas nasze morze odwiedzają także inne gatunki waleni. Co ciekawsi, po naciśnięciu przycisku mogli usłyszeć dźwięk wydawany przez morświna, humbaka i delfina zwyczajnego.
Podsumowując XII Międzynarodowy Dzień Bałtyckich Morświnów mamy nadzieję, że impreza przyczyniła się do wzrostu świadomości ekologicznej oraz zwiększyła poczucie odpowiedzialności społeczeństwa za los tych ssaków, stanowiących stały element naszego morza. W chwili obecnej los bałtyckich morświnów spoczywa w rękach ludzi, a zwłaszcza użytkowników morza – nie bądźmy więc obojętni na los ginących bałtyckich waleni. Świadome i rozważne działanie człowieka na korzyść ochrony tych wspaniałych, a zarazem tajemniczych zwierząt jest bardzo ważne dla ich przyszłej egzystencji.
Tekst i zdjęcia: Jarosław Jankowski