W dniu 28.03.2006r., w godzinach wieczornych do Stacji Morskiej IO UG w Helu dotarła wiadomość o pojawieniu się wieloryba w Zatoce Gdańskiej. Został on zaobserwowany przez rybaków z Kuźnicy, którzy chcąc pozostać anonimowi przekazali wszystkie szczegóły w rozmowie telefonicznej. Zwierzę ujawniło swoją obecność na łowisku “Kamerun” na południowy wschód od cypla helskiego. Wynurzało się kilkakrotnie budząc niepokój wśród łowiących obok rybaków. Zaobserwowana, wynurzona czarna część grzbietu miała ok. 4 metry długości, za płetwą grzbietową dały się zauważyć fałdowane zgrubienia skóry. Z tyłu głowy przez duży otwór nosowy wieloryb wyrzucał strumień pary sięgający 3 metrów wysokości. W rejonie pojawienia się wieloryba echosondy rybaków wskazywały duże koncentracje szprotów, na których najprawdopodobniej osobnik ten żerował. Z opisu zdarzenia wynika, że mógłby to być humbak, ale ostatecznej pewności nie było – brakowało zdjęć.
W dniu 29.03.2006r., od świtu do godziny 8.00, w rejonie zdarzenia prowadzono obserwacje. Później poszukiwania przeniesiono ma północ od Helu, w miejsce innych koncentracji ławic szprotów. Na próżno. Ok. godziny 16.00 wg informacji jakie otrzymaliśmy od bosmanatu portu w Helu wieloryb ponownie pojawił się w rejonie boi na łowisku „Kamerun”.
Mapa rejonu obserwacji wieloryba
W czwartek 30.03.2006r. ok. 13.00 Krzysztofowi Skórze udało się wykonać pierwsze zdjęcia i film ukazujący poszukiwanego wieloryba. Potwierdziły się nasze przypuszczenia. Na podstawie cech taksonomicznych ustaliliśmy, że jest to humbak (Megaptera novaeangliae). Miał ok. 10-12 metrów długości.
Ostatnio humbak widziany był na naszych wodach w 1979 roku. W części Bałtyku, którą obejmują obecne granice Polski, oprócz humbaków obserwowano osobniki kilku gatunków dużych waleni:
- finwala (Balaenoptera physalus),
- sejwala (Balaenoptera borealis),
- kaszalota (Physter macrocephalus),
- wala białego (Delphinopterus leucus) zwanego także białuchą,
- wala butelkonosego (Hyperoodon ampullatus) zwanego także doglingiem,
- wala dwuzębnego (Mesoplodon bidens).
2 lata temu na Mierzei Wiślanej na brzegu znaleziono martwego kaszalota, a w ostatnim okresie (lipiec 2005r. i styczeń 2006r.) na brzegach Niemiec 2 martwe finwale.
Marcin Gawdzik