Trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia części badawczej projektu SAMBAH. Aby przetestować rozwiązania techniczne wykorzystane przy konstrukcji zestawów kotwiczących i pław, które zostaną użyte w projekcie SAMBAH, oraz w celu określenia trwałości materiałów użytych do ich konstrukcji, naukowcy postanowili wystawić i obserwować pławę próbną. Wystawienie sprzętu odbyło się 31 stycznia 2011r. w rejonie ujścia Wisły na pozycji 54°22,041’N 19°00,012’E, z pokładu statku R/V BALTICA, będącego własnością Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni oraz jednego z realizatorów projektu – Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Oddziału Morskiego w Gdyni. W przedsięwzięciu uczestniczyli pracownicy Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz pracownicy Ośrodka Oceanografii i Monitoringu Bałtyku Oddziału Morskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego w Gdyni.
Wystawianie sprzętu było okazją do przetestowania sposobu załadunku na statek oraz posadowienia na dnie morza 500 kilogramowej kotwicy oraz okazją do dyskusji o mogących się pojawić w czasie prac terenowych trudnościach. Cała akcja wystawiania pławy przebiegła bardzo sprawnie i bez problemów technicznych.
Pława nawigacyjna, którą posadowiono w wodzie, ma w projekcie SAMBAH informować o obecności urządzenia hydroakustycznego na pozycjach, gdzie głębokość nie będzie przekraczała 20 metrów. Na pławie umieszczono nazwy instytucji realizujących projekt oraz numer telefonu, pod który należy zgłaszać ewentualne znalezienie pławy. Dzięki udanej próbie wystawiania sprzętu testowego naukowcy z optymizmem oczekują rejsu zaplanowanego na marzec – kwiecień 2011r., kiedy będzie mieć miejsce wystawianie przewidzianych w projekcie 39 zestawów POD. Do tego czasu pracownicy Stacji Morskiej IO UG będą kontrolować stan pławy testowej, aby w razie jej ewentualnego uszkodzenia lub zauważenia defektów technicznych, możliwe było wprowadzenie modyfikacji w konstrukcji pław, przed rozpoczęciem prac terenowych SAMBAH.
Prosimy o informacje w przypadku znalezienia lub zaobserwowania uszkodzenia pławy testowej.
Tekst i Foto: Monika Kosecka
Obejrzyj galerię z akcji wystawienia pławy testowej
(kliknij na miniaturkę, aby ją powiększyć)