W związku ze zbliżającym się terminem rozpoczęcia części badawczej projektu SAMBAH zaplanowanej na styczeń 2011 roku, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wraz z pozostałymi realizatorami projektu – Stacją Morską IO UG w Helu i Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Oddziałem Morskim w Gdyni – zorganizował 14 października 2010 roku w budynku Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Gdyni spotkanie informacyjne dla przedstawicieli administracji morskiej, użytkowników morza oraz pracowników instytucji związanych z ochroną przyrody.
Patrz: Harmonogram i tytuły prezentacji
Przedstawienie projektu zostało poprzedzone prezentacjami dotyczącymi statusu prawnego morświna w Polsce oraz określającymi zobowiązania monitoringowe przyrody ze szczególnym uwzględnieniem gatunku morświna. Zainteresowane strony zapoznano z celami projektu, metodami badawczymi oraz harmonogramem zadań, realizowanych w ramach SAMBAH. Na spotkanie przybył prof. Mats Amundin, koordynator projektu z Parku Dzikiej Przyrody Kolmarden w Szwecji, który przedstawił działania SAMBAH w skali międzynarodowej.
Przedstawiciele użytkowników morza obecni na spotkaniu wyrazili akceptację dla projektu oraz chęć współpracy, niezbędnej dla jego realizacji. Podczas dyskusji usłyszeliśmy rady oraz opinie stron zainteresowanych na temat dobrej komunikacji podczas implementacji projektu. W razie potrzeby i chęci stron zainteresowanych realizatorzy gotowi są do kolejnych spotkań, gdyż ogólnodostępna informacja oraz współpraca z użytkownikami morza jest kluczem do udanej realizacji projektu SAMBAH.
Tekst: Monika Kosecka
Foto: Jerzy Abramowicz, Marcin Gawdzik
Obejrzyj fotogalerię ze spotkania
O projekcie SAMBAH informowaliśmy już wcześniej:
Bałtyckie morświny będą podsłuchiwane. Wystartowała SAMBAH