W dniu 6 marca 2010r. Edukatorki Błękitnej Szkoły z Helu odwiedziły Pracownię Kultury Miejskiej w Gdańsku Wrzeszczu. Odbyło się tam spotkanie z dorosłymi oraz dziećmi, którym nie jest obojętny los morświnów, jedynych waleni żyjących na stałe w Bałtyku. Podczas warsztatów uczestnicy wysłuchali ciekawych wykładów na temat biologii i ekologii tych morskich ssaków. Wykład przerodził się w ożywioną dyskusję, gdy zaczęto omawiać problemy z jakimi muszą walczyć te małe walenie żyjące w Bałtyku.
Problem przyłowu morświnów, czyli przypadkowego zaplątywania się w rybackie sieci dotyczy zwłaszcza wód przybrzeżnych, gdzie ssaki te przebywają najczęściej. Używane często, właśnie w pobliżu brzegów, tzw. sieci skrzelowe są wykonane z tak cienkich przędzy, że stają się niezauważalne dla systemu echolokacji tych małych waleni. Morświny, wpadając w sieciowe pułapki, giną w nich, dusząc się z braku powietrza.
Poruszony został również problem znakowania produktów z ryb złapanych za pomocą sieci, które nie zagrażają życiu ssaków morskich, takich jak na przykład delfinów lub morświnów. Dzięki takiemu certyfikowaniu produktów rybnych mamy pewność, iż w sieciach nie zginął żaden morski ssak. Pragniemy, aby również w Polsce przyjął się ten trend, dlatego edukujemy ludzi, iż mają prawo wyboru zakupu produktu przyjaznego środowisku.
Po wykładzie dzieci zaprojektowały oraz wykonały plakaty informujące o tym jak należy zachowywać się na plaży, by nie szkodzić żyjącym w morzu zwierzętom.
Tekst: Klaudyna Sergot
Foto: Monika Selin, Klaudyna Sergot
Poniżej prezentujemy galerie zdjęć z warsztatów.