Kilka miesięcy temu pisaliśmy na naszych stronach internetowych na temat wystawy edukacyjnej, która została zlokalizowana w Parku Staromiejskim w Łodzi (kliknij). Zapraszaliśmy do obejrzenia tej ekspozycji, na którą składają się 82 zdjęcia, przedstawiające nieznane zazwyczaj życie podwodnych krain.

Tymczasem 20 września 2008r. obchodzono w Łodzi Dzień Oceanu. Zorganizowana przez Fundację Europejskie Centrum Ziemi uroczystość miała być swoistym zwieńczeniem ekspozycji „PLANETA OCEAN – Odkrywając świat morskiej bioróżnorodności”. Z tej okazji w jednym miejscu spotkały się osoby na co dzień zajmujące się sprawami środowiska morskiego, by podzielić się swoimi doświadczeniami i zaprezentować dotychczasowy dorobek. Jako że celem tego wydarzenia było zwrócenie uwagi jak najszerszej grupy społeczeństwa na problem ochrony mórz i oceanów, a zwłaszcza Bałtyku, na spotkanie zaproszono oceanobiologów, biologów i obrońców środowiska morskiego. W łódzkim Parku Staromiejskim w otoczeniu urzekających swoim pięknem i niezwykłością fotografii można było wysłuchać kilku wykładów i obejrzeć projekcje filmowe.

Omawianie szczegółów tuż przed rozpoczęciem wykładów.
Od lewej: Sylvie Derdacki z FECZ, prof. Krzysztof Jażdżewski z UŁ
oraz Monika Konkel ze SMIOUG. W tle widoczny fragment ekspozycji.

 

Profesor Jażdżewski opowiada o początkach biologii polarnej.

Jednym z zaproszonych gości był prof. Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Zakładu Biologii Polarnej i Oceanobiologii Uniwersytetu Łódzkiego, który opowiadał o swoich przygodach z naturą na dalekim południu. Bogato ilustrowany przepięknymi zdjęciami wykład przybliżył nam między innymi tajemnice życia w Zatoce Admiralicji. Specjalnie dla wszystkich gości członkowie międzynarodowej organizacji „Sharkproject” przygotowali film, który, pokazując rekiny z zupełnie innej strony, zburzył stereotypowy odbiór tych zwierząt jako bezwzględnych morderców.

Po wykładzie dotyczącym morświnów, ich problemów
i sposobów ich rozwiązania, posypały się pytania.

Zebrani goście mogli również wysłuchać wykładu poświęconego czynnej ochronie ssaków morskich żyjących w Morzu Bałtyckim, ze szczególnym uwzględnieniem morświnów. Ci bliscy krewniacy delfinów są dzisiaj gatunkiem skrajnie zagrożonym wyginięciem w akwenie Morza Bałtyckiego. Przygotowany i wygłoszony przez pracownika Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu wykład obrazował projekt czynnej ochrony morświnów przed zjawiskiem przyłowu. Program ten realizowany dzięki dotacji ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wzbudził spore zainteresowanie wśród wszystkich uczestników. Pojawiły się pytania o problemy, z jakimi borykają się te żyjące w Bałtyku walenie, a także inne, poza-projektowe sposoby niesienia im pomocy.

Wykład założycieli „Akwarium”  w łódzkiej Manufakturze.

Wszyscy uczestnicy obchodów Dnia Oceanu obejrzeli także prezentację przygotowaną przez założycieli „Akwarium” w łódzkiej Manufakturze. Akwarium to, choć stosunkowo młode, jest naprawdę warte odwiedzenia. W jednym miejscu zgromadzono zwierzęta słodko- i słonowodne z całego świata, zapewniając im optymalne, jak najbardziej zbliżone do naturalnych, warunki życia. Ekspozycje podzielone są tematycznie, w większości ze względu na region świata lub zbiornik wodny, który reprezentują. Aby móc podziwiać wszystko to, o czym mówili twórcy tego przedsięwzięcia, zostaliśmy zaproszeni do bezpłatnego zwiedzania „Akwarium” w Manufakturze w towarzystwie jego założycieli.

W łódzkim „Akwarium”: rafa koralowa (u góry) i roślinność rzeki Rio Sucuri (u dołu)

Ostatnim akcentem łódzkich obchodów Dnia Oceanu był pokaz znakomitego filmu „W krainie jednorożca” z cyklu Ushuaia Nature. Tytułowym jednorożcem okazał się być jeden z waleni – narwal, ale zgromadzeni w pawilonie wystawy goście mogli również poznać zwyczaje białuchy, niedźwiedzia polarnego oraz fok.

Młody delfin butlonosy zaplątany w sieci w Morzu Śródziemnym
– jedna z fotografii na wystawie w łódzkim Parku Staromiejskim.

Inicjatywa Fundacji Europejskie Centrum Ziemi jaką było zorganizowanie ekspozycji oraz obchodów Dnia Oceanu pozwala mieć nadzieję, że wiedza o potrzebie ochrony środowiska morskiego dotrze do wszystkich mieszkańców naszego kraju. Ciesząca się tak wielkim zainteresowaniem wystawa będzie się zapewne równie popularna w otoczonym z trzech stron morzem mieście. Być może już w przyszłym sezonie turystycznym będzie ją Państwo mogli podziwiać w Helu.

Tekst: Monika Konkel
Foto: Paulina Krawul, Monika Konkel
25.09.2008r.