Dzisiejszego ranka (18.11.2013) ze Stacji Morskiej wyruszyła załoga mająca skoordynować zabezpieczenie martwego wala butelkonosego i przetransportowanie go do Helu, celem przeprowadzenia pomiarów i sekcji zwłok.

Akcja wydobycia wieloryba na brzeg i próba jego przetransportowania miała miejsce już w sobotę 16 listopada br. Zastosowany sprzęt okazał się jednak za słaby, nie sprzyjała również pogoda. Zwłoki udało się jedynie wyciągnąć z wody na plażę.

Jest szansa że dzisiaj, dzięki pomocy Urzędu Morskiego w Słupsku, wszystko zakończy się sukcesem i morski ssak trafi do Helu. Będziemy o na bieżąco informować o przebiegu działań na naszych stronach internetowych.
UWAGA: Poszukujemy firm mających doświadczenie w zakresie wykonywania preparacji dużych zwierząt, celem zlecenia wypreparowania i konserwacji szkieletu Wala butelkonosego. Eksponat winien być kompletny, połączony w jedną całość. Zgłoszenia ofert prosimy przesyłać na adres: hel@ug.edu.pl (sekretariat Stacji Morskiej) i oceks@ug.edu.pl (prof. Krzysztof Skóra).

Opracowanie: Michał Bała
Foto: Krzysztof E. Skóra