W dniach 19-20.11.2013 przeprowadzono sekcję zwłok wala butelkonosego, znalezionego w miniony weekend na morskim brzegu pomiędzy Łazami a Unieściem.

Przygotowania do sekcji: klip filmowy – kliknij link.

Pobrano próbki do toksykologicznych i genetycznych analiz, dokonano szczegółowych oględzin organów wewnętrznych. Pomimo trwającego rozkładu ciała, większość narządów ssaka zachowała się w dość dobrym stanie. Niektóre z nich jak nerka i serce posłużą do wykonania trwałych eksponatów muzealnych. Wyniki sekcji wymagają jeszcze konsultacji z specjalistami patologami z zagranicy.

Drugiego dnia oczyszczano szkielet z tkanek miękkich. W najbliższym czasie zostanie zlecona jego wstępna preparacja. Pomoc w tej sprawie zadeklarowało współpracujące ze Stacją Morska w Helu niemieckie MEERESMUSEUM w Stralsundzie, które słynie z umiejętności swoich specjalistów (patrz OZEANEUM – kliknij link). Planuje się, jeśli znajdą się odpowiednie środki finansowe, aby gotowy eksponat zasilił edukacyjną wystawę Stacji Morskiej przy tzw. „Domu morświna”.


Stacja Morska IOUG dziękuje Burmistrzowi Helu i pracownikom służb komunalnych miasta za szybką i daleko idącą pomoc w zorganizowaniu odpowiedniego miejsca i warunków do wykonania sekcji.
Dziękujemy także za pomoc członkom Studenckiego Koła Naukowego Oceanografów oraz wszystkim innym społecznie pomagającym nam osobom.

Tekst: Michał Bała
Foro: Agata Jargieło