W dniu 20 stycznia 2010r. Stacja Morska IO UG wzięła udział w imprezie promującej Uniwersytet Gdański, która miała miejsce w Galerii Bałtyckiej w Gdańsku Wrzeszczu.

Akcje informacyjne prowadzone w nietypowych miejscach, jakim jest np. centrum handlowe, odgrywają wielką rolę w edukowaniu społeczeństwa. Udział Stacji Morskiej w Uniwersalnej Strefie Nauki wiązał się z informowaniem i propagowaniem wiadomości na temat małych waleni, żyjących na stałe w Bałtyku. Niewiele osób wie, iż bałtyckie morświny są dziś skrajnie zagrożone wyginięciem. Ich populacja liczy zaledwie kilkaset osobników, zaś największym niebezpieczeństwem dla nich są stawne sieci skrzelowe, w które te ssaki zaplątują się, a następnie giną w nich z braku powietrza. Popularyzacja wizerunku i problemów ochrony gatunków jest obecnie bardzo ważnym zadaniem. Narzędziami popularyzacyjnymi są właśnie tego typu przedsięwzięcia. W czasie czterech godzin pracownicy Stacji Morskiej odpowiadali na pytania odwiedzających Galerię Bałtycką. Dzieci oraz dorośli mogli z bliska obejrzeć model morświna naturalnej wielkości. Na stoisku można było również otrzymać ulotki informacyjne oraz naklejki z sylwetką morświna.

Mamy nadzieję, że także takie mniej typowe akcje edukacyjno – informacyjne dobrze spełnią swoją rolę. Wiedza dotycząca problemów Bałtyku i jego mieszkańców powinna dotrzeć również do najmłodszych, by móc w przyszłości zaprocentować.

Tekst i foto: Klaudyna Sergot

Obejrzyj fotografie z Uniwersalnej Strefy Nauki:
(kliknij na miniatury, aby je powiększyć)