Podczas gdy w Polsce Międzynarodowy Dzień Bałtyckich Morświnów obchodzony był tradycyjnie w trzecią niedzielę maja, w Kłajpedzie świętowano już dzień wcześniej. Pracownicy mieszczącego się tam Litewskiego Muzeum Morskiego już po raz szósty zorganizowali święto tych zagrożonych wyginięciem w Bałtyku małych waleni. Tegoroczne uroczystości były jednak nieco inne od poprzednich, gdyż tematyka obchodów tego święta obejmowała nie tylko morświny, ale miała za zadanie połączyć kwestie zagrożeń czyhających na te morskie ssaki z ekologicznymi problemami litewskiego wybrzeża Bałtyku.

17 maja 2008 roku był w kłajpedzkim muzeum dniem pełnym wrażeń dla wszystkich, którzy postanowili odwiedzić tę placówkę i pozostać w niej choć przez chwilę. Uroczyste rozpoczęcie obchodów morświnowego święta połączone zostało z otwarciem wystawy fotograficznej pt.: „Ptaki Kopgalis”. Na kilkudziesięciu fotografiach uchwycono niemal w locie awifaunę Kopgalis – regionu, w którym Zalew Kuroński łączy się z Morzem Bałtyckim. Otwarcia wystawy dokonała Dyrektor Litewskiego Muzeum Morskiego p. Olga Žalienė.

Fragment wystawy „Ptaki Kopgalis”

Następnie zaproszeni goście oraz wszyscy, którzy mieli ochotę uczestniczyć w Dniu Bałtyckich Morświnów, udali się do sali projekcyjnej, gdzie rozpoczęło się „Otwarte seminarium dedykowane bałtyckim morświnom”.

Arūnas Grušas z Litewskiego Muzeum Morskiego podczas swojego wykładu

Składało się ono z szeregu wykładów wzbogacanych prezentacjami multimedialnymi, które przygotowali pracownicy muzeum, a także goście z litewskiego Ministerstwa Środowiska, Uniwersytetu w Wilnie i Kłajpedzie. Podejmowali oni tematy związane z rozwojem litewskiego wybrzeża i jego perspektywami w kontekście problemów ekologicznych tego regionu, opowiadali o potrzebie ochrony niewyobrażalnie wielkiej wartości jaką stanowią dla tego obszaru organizmy mniej lub bardziej związane z morzem. Wreszcie dyskutowano na temat biologii, statusu i ochrony morświnów (Phocoena phocoena) żyjących w Morzu Bałtyckim. W tę część seminarium aktywnie włączyła się również Stacja Morska w Helu, poprzez przygotowanie oraz zaprezentowanie wykładu i prezentacji multimedialnej, które dotyczyły biologii morświnów, a także realizowanego przez tę placówkę przy wsparciu finansowym ze strony NFOŚiGW  projektu czynnej ochrony tych małych waleni przed przyłowem na obszarze Zatoki Puckiej.

Spore zaciekawienie wzbudziła prezentacja dotycząca
projektu ochrony morświnów realizowanego przez Stację Morską IO UG

Seminarium trwało do późnych godzin popołudniowych i było przeplatane ożywioną dyskusją. Wiele pytań zadawali obecni na nim młodzi ludzie – licealiści i studenci – zainteresowani problemami bałtyckich morświnów. Na zakończenie wszyscy uczestnicy seminarium obejrzeli film przedstawiający narodziny Frigg-Amandy, młodej samiczki morświna, która w ubiegłym roku przyszła na świat w morświnarium Fjord&Bælt Center w Danii.

Na koniec organizatorzy zaserwowali nam jeszcze jedną niespodziankę – „Noc z morświnami w delfinarium”. Rozpoczęła się ona podwodnym edukacyjnym programem z udziałem delfinów, po którym rozpoczął się wieczór filmowy. Wyświetlano filmy i pokazywano zdjęcia z morświnami, w przeważającej większości pochodzące z  Fjord&Bælt Center. Ta część artystyczna zakończyła się niemal o północy.

W podziękowaniu za udział w seminarium Stacja Morska
otrzymała prezent w postaci
Litewskiej Czerwonej Księgi Roślin i Zwierząt

Z okazji Międzynarodowego Dnia Bałtyckich Morświnów pracownicy muzeum w Kłajpedzie zorganizowali również dość nietypowy konkurs. Jego uczestnicy mieli za zadanie przynieść zdjęcie swojego ulubieńca, którym nie był rzecz jasna morświn, ale… świnka morska. Co mają ze sobą wspólnego te dwa zwierzęta? W języku litewskim, jak się okazuje, bardzo wiele. Ich nazwy brzmią bowiem niemal identycznie: Jūros kiaulė (morświn) i Jūros kiaulytė (świnka morska). Każdy, kto wziął udział w konkursie, przynosząc zdjęcie swojego pupila, mógł wejść na teren muzeum bezpłatnie. Ponadto specjalnie w tym celu powołana komisja wybrała najbardziej czarowną fotografię, a jej autor otrzymał nagrodę.

Dzięki zaproszeniu na seminarium mogłam także
zwiedzić litewskie muzeum i zobaczyć jego mieszkańców.

Bardzo serdecznie dziękuję pracownikom Litewskiego Muzeum Morskiego w Kłajpedzie za zaproszenie do udziału w tych bogatych w atrakcje obchodach Międzynarodowego Dnia Bałtyckich Morświnów. Było to fascynujące przeżycie tym bardziej, że muzeum to jest niewątpliwie warte odwiedzenia, a doświadczenia tam zdobyte – niezmiernie cenne.

Monika Konkel
19.05.2008r.