Tajemniczy świat bałtyckich morświnów (Phocoena phocoena) – jedynych waleni żyjących na stałe w tym akwenie –  mogli poznać mali i duzi odkrywcy, którzy 8 maja 2010 r. odwiedzili gdyńskie Centrum Nauki EXPERYMENT w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Tego dnia o godz. 11.00 rozpoczął się wykład „SOS dla bałtyckich morświnów” prowadzony przez pracowników Stacji Morskiej IO UG w Helu. Wszystkich zgromadzonych młodszych i starszych gości przywitał prof. Krzysztof Skóra, szef helskiej placówki i w asyście dwóch edukatorek prowadzących w Stacji Morskiej projekt pn. „Błękitna Szkoła” rozpoczął godzinną podróż do podwodnego świata wspomnianych już bałtyckich ssaków.

Pierwszym przystankiem podczas tej niezwykłej wyprawy było określenie przynależności systematycznej tych małych waleni, poznanie ich wyglądu, zachowania oraz podobieństwa do delfinów. Podczas rozmowy z młodymi odkrywcami udało nam się ustalić, że nieuważny obserwator może pomylić morświna z delfinem, ale odrobina wiedzy o kształcie głowy, pyska, płetwy grzbietowej i zębów u obu gatunków rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Kolejnym etapem naszej wycieczki było poznanie sposobów orientacji morświnów w podwodnej przestrzeni i znajdowania przez nie pokarmu. Zmysł echolokacji, niezbędny do swobodnego poruszania się zwłaszcza wtedy, gdy niewiele widać, zrobił na słuchaczach duże wrażenie. Dzięki animacji wysyłania fal akustycznych i odbioru ich echa mogli oni sobie wyobrazić, co i jak widzi, a właściwie słyszy, morświn.

Niemniejsze zaciekawienie budziły problemy, z którymi na co dzień borykają się te zwierzęta, żyjąc w Morzu Bałtyckim. Stawne sieci skrzelowe stanowiące przeszkodę trudną do ominięcia, zanieczyszczenie środowiska i hałas – to największe kłopoty małych waleni. Jak im pomóc, jak propagować wizerunek morświnów i docierać z wiedzą o nich do wszystkich mieszkańców Polski, nie tylko tych znad morza – o tym także rozmawialiśmy z naszymi gośćmi podczas sobotniego spotkania. A kiedy pod koniec wykładu na sali zgasły światła, mali i duzi odkrywcy mogli jeszcze lepiej przekonać się, jak wygląda podwodny świat, w którym na co dzień żyją  bałtyckie walenie.

Spotkanie poświęcone morświnom było pierwszym z serii zaplanowanych przez EXPERYMENT niesamowitych wykładów dla dzieci i rodziców.

Monika Selin
Edukator Błękitnej Szkoły
18.05.2010r.