W dniu 28 stycznia 2004 roku  Narodowy Bank Polski wyemitował monety w serii „Zwierzęta Świata” z wizerunkiem morświna (Phocoena phocoena) – jedynego gatunku walenia stale zamieszkującego nasz  Bałtyk.

Jest to pierwsza moneta na świecie ukazująca ten gatunek, a także pierwsza pokazująca nasz region – Półwysep Helski i Zatokę Gdańską.

Morświn jest jednym z najmniejszych i najkrócej żyjących waleni. Jest też bardzo skrytym i przez to mało poznanym ssakiem morskim. Niegdyś bardzo liczny w naszych wodach, obecnie występuje sporadycznie i jest skrajnie zagrożony wyginięciem. Można przypuszczać, że w całym  Bałtyku nie ma go więcej niż kilkaset sztuk. Zwierzęta te są w Polsce chronione prawem od 1984 roku. Chroni je też międzynarodowe Porozumienie o Ochronie  Małych Waleni Bałtyku i Morza Północnego  (ASCOBANS).

 

  

Monety o nominale 2 zł wprowadzono do obiegu w nakładzie 800 tys. szt., natomiast  kolekcjonerski rarytas – monety 20 zł wykonane stemplem lustrzanym w srebrze, tyko w ilości 56 tysięcy.  Chcąc nabyć srebrną 20 złotówkę do swych zbiorów należy się  zatem spieszyć.

Sprzedaż monet na terenie całego kraju prowadzą oddziały NBP oraz firmy numizmatyczne. W Helu można je nabyć w sklepiku fokarium przy Stacji Morskiej UG.

Umieszczony na monetach wizerunek morświnów z pewnością spowoduje, iż ssaki te staną się dla Polaków mniej anonimowe, a tekst dołączanej ulotki wzbudzi pożądane refleksje nad losem zagrożonej wyginięciem bałtyckiej populacji tego  gatunku.

Krzysztof E. Skóra