W poniedziałek 18.11.2013. udało się podjąć z plaży ciało martwego wala butelkonosego i przewieźć je do Stacji Morskiej IOUG w Helu. Tym razem użyty ciężki sprzęt okazał się wystarczający. Do akcji zaangażowano koparkę i dwa samochody ciężarowe Urzędu Morskiego w Słupsku. Zastosowano także oplot z grubych mocnych sieci i lin które usztywniły zwłoki ssaka.

Załadunek trwał jednak kilka godzin, wymogiem okazało się wykopanie głębokiej koleiny, która umożliwiła zmniejszenie różnicy poziomów pomiędzy powierzchnią gruntu, a podwoziem ciężarówki transportowej. W końcu dzięki wspólnemu wysiłkowi udało się walenia przygotować do transportu do Helu.


Przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem dzięki zaangażowaniu wielu osób, a szczególnie szerokiego grona wolontariuszy i liderów błękitnego patrolu WWF, którzy od dnia znalezienia walenia czuwali nad znaleziskiem i służyli pomocą w każdej chwili, podczas obu prób przetransportowania martwego zwierzęcia. Specjalne zasługi należy oddać Dyrektorowi i pracownikom Urzędu Morskiego w Słupsku, których morska fachowość świetnie uzupełniała zapał społeczników oraz wiedzę biologów.

Wielki ssak morski dotarł do Helu około godziny 22.08, tego samego dnia. We wtorek z rana rozpoczęto szczegółowe pomiary i sekcję zwłok.

Nowe informacje już wkrótce. Poniżej można zobaczyć galerię zdjęć z akcji przetransportowania wala. Obszerniejsze dane o biologii i ekologii gatunku zamieścimy już niedługo w zakładce ,,Encyklopedia”

Tekst: Michał Bała
Foto: Krzysztof E. Skóra