W holenderskim Egmond aan Zee, w dniach 10 – 13.03. 2008r. odbyła się doroczna konferencja European Cetacean Society. Jest to największa na naszym kontynencie organizacja skupiająca badaczy ssaków morskich.

To małe, odgrodzone od Morza Północnego piaszczystym wałem wydm, letniskowe dziś miasteczko nawiedziło ponad 400 badaczy zajmujących się problemami morskich ssaków.

(kliknij na miniaturki, aby obejrzeć powiększenia)

Pogoda sprzyjała siedzeniu w budynku konferencyjnym, gdyż za oknami szalał sztorm. Wiało 12 st. w skali Beauforta. Morski, wydmowy piasek wbijał się w twarze spacerowiczów, zasypywał ulice, tworzył liczne zaspy.

(kliknij na miniaturki, aby obejrzeć powiększenia)

Naukowcy i studenci uczestniczyli w sześciu tematycznych warsztatach, wysłuchali wielu ciekawych referatów, dyskutowali na sesjach posterowych. Starano się podsumować wiedzę na temat biologii, ekologii i zagrożeń morskich ssaków tak, aby prawidłowo móc nie tylko przewidzieć, ale i pozytywnie wpływać na ich przyszłość.

(kliknij na miniaturki, aby obejrzeć powiększenia)

Nie dało się nie zauważyć dwóch cech tego spotkania. Po pierwsze nadal utrzymuje się wysokie zainteresowanie morświnami i ich sytuacją. I co ciekawe dzieje się to mimo istnienia wielu możliwości zajmowania się gatunkami z bardziej „spektakularnych” polarnych i tropikalnych rejonów. Druga jego cecha, to ciągłe wyrażane w konkluzjach referatów zaniepokojenie rosnącymi zagrożeniami dla waleni, braku znamion skutecznej ich ochrony oraz ciągłego deficytu wiedzy naukowej mogącej wspomóc decyzje sprzyjające polepszaniu warunków życia tych zwierząt w konfrontacji z nieroztropną działalnością człowieka i jego cywilizacyjnymi potrzebami. W tej sytuacji nie dziwi treść rezolucji jaką uchwaliło walne zebranie tego stowarzyszenia.

(kliknij na miniaturkę, aby obejrzeć powiększenie)

Konferencja stała się także przyczynkiem do premierowego anonsu o podjęciu w Polsce projektu czynnej ochrony morświnów na akwenie Zatoki Puckiej (więcej informacji – kliknij). To lokalne, bardzo praktyczne podejście do problemu przyłowu wzbudziło duże zainteresowanie wśród specjalistów od spraw ochrony tego gatunku.

(kliknij na miniaturkę, aby obejrzeć powiększenie)

Warto dodać także, że paru polskich studentów, posiadających praktykę w obsłudze bliźniaczych konferencji w Gdyni (kliknij) i w San Sebastian (kliknij), także tu w holenderskim Egmond pomagało przy organizacji i przebiegu obrad plenarnych oraz specjalistycznych warsztatów.

Studentki przy plakacie

Na miejsce kolejnej konferencji ECS wybrano Istambuł.

Krzysztof E. Skóra
14.03.2008r.