W dniu 8 sierpnia br. na stronie internetowej duńskiego ośrodka badań nad zachowaniem morświnów Fjord and Bælt Center pojawiła się bardzo ważna informacja. Po kilkugodzinnym porodzie przyszedł tam na świat mały morświn płci żeńskiej. Jest to pierwszy na świecie urodzony w hodowli i żywy (!) mały waleń.
Do niedawna hodowla nawet dorosłych osobników morświnów była niemal niemożliwa, udała się ona jedynie duńskim naukowcom. We Fjord and Bælt Center utrzymywane były dotąd 3 osobniki (dwa z nich od 1997 roku, jeden od 1999), a teraz dołączyła do nich młoda samiczka.

Poniżej przedstawiamy przetłumaczoną na język polski  informację ze strony Fjord and Bælt Center.

Doniesienie prasowe

„Kerteminde, dnia 8 sierpnia 2007r.
Po długim czasie oczekiwania samica morświna, Freja z Fjord & Bælt w Kerteminde urodziła małego morświnka. Poród rozpoczął się we wtorek popołudniu i zakończył o godzinie 2 w nocy, kiedy to na świat przyszła samiczka o wadze 7 – 8 kg.

Narodziny przebiegły podręcznikowo, zarówno mama jak i dziecko mają się obecnie dobrze. Pomimo wielu godzin skurczy Freja była bardzo silna i ciągle zwracała uwagę, aby pomóc maluchowi w drodze w szeroki świat. Najmłodszy mieszkaniec morświnarium musi się teraz przyzwyczaić do nowego otoczenia, a przede wszystkim nauczyć się ssać mleko matki. Również po dumnym ojcu, Egilu można wyczuć zmiany w basenie Fjord & Bælt. Często zaciekawiony podpływa i bada oddzielony basen, gdzie mama z córeczką musi przebywać do czasu, gdy sytuacja będzie już stabilna.

Udany poród morświna, taki jak Freji, jest wydarzeniem na skalę światową, ponieważ nigdy wcześniej nikomu nie udało się w niewoli utrzymać przy życiu nowonarodzonego malucha. Ryzyko, że młoda samiczka nie przeżyje jest nadal wielkie, przed nami jest jeszcze wiele wyzwań, z którymi musimy sobie poradzić. Obecny stan jest jednak obiecujący, zarówno Freja, jak i jej córeczka zdają się czuć bardzo dobrze (…)”.
Nowonarodzona samiczka razem z matką w Fjord and Bælt Center w Danii.

oprac. Monika Konkel

(Zdjęcie pochodzi ze strony: kliknij)