Początek tego roku stał się bardzo niebezpieczny dla  morświnów. Ten jeden z najbardziej zagrożonych gatunków Bałtyku stracił następne osobniki. W dniu 24 lutego 2003r. rybacy z Darłówka wyłowili młodą samicę o wadze 26kg. 9 marca otrzymaliśmy wiadomość o następnym martwym morświnie, tym razem z rejonu ujścia Wisły. Rybakom ze Świbna w nety dorszowe wplątał się samiec o wadze 27kg i długości 125cm.

Morświn z Darłówka
Foto: Krzysztof E. Skóra

Morświn ze Świbna
Foto: R. Kretkiewicz

Być może przyłów w tym roku nie jest wcale większy od lat wcześniejszych, lecz wraz rozpowszechnieniem informacji o morświnach, rybacy wiedzą do kogo się zgłosić w razie ich połowu. Zaś ośrodki zajmujące się zagrożonymi gatunkami dostają więcej informacji. Potwierdzeniem tej teorii jest niestety następny morświn. 22 lutego na wodach litewskich w sieci wpadła dorosła samica o masie 60kg i długości 152cm. Do niedawna uważano, że na Litwie nie ma problemu ginących morświnów, lecz im bardziej się ten temat rozpowszechniło, to okazało się, że tam także morświny żyją i niestety także giną w sieciach.

Dziękujemy rybakom, którzy przekazali nam informacje jak i okazy morświnów, w przyszłości posłużą one badaniom naukowym mającym na celu lepsze poznanie tego gatunku.

Artur Opanowski

Stacja Morska w Helu zbiera wszelkie informacje o złowionych bądź znalezionych morświnach i fokach. Telefony czynne całą dobę: 0601-88-99-40 lub (0-58) 675-08-36.