W niedzielę 28 maja 2006r. odbył się w Gdyni  na Skwerze Kościuszki VII Piknik Naukowy zorganizowany w ramach  IV Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Wśród kilkudziesięciu stoisk naukowych nie zabrakło ekspozycji Stacji Morskiej w Helu zatytułowanej  „Świat bałtyckich morświnów”.

Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem gości festiwalu zaskoczonych i zaintrygowanych faktem występowania w Bałtyku  morświna  (Phocoena phocoena) – ssaka spokrewnionego z delfinem. Uczestnicy festiwalu mogli zapoznać się z przygotowanymi tablicami informacyjnymi dotyczącymi morświna, zagrożeniami czyhającymi na niego w morzu oraz technikami stosowanymi do badań  tego gatunku.

Do obejrzenia były naturalnej wielkości modele tego ssaka, czaszka, zęby oraz  język. Prezentowano film o morświnach ukazujący te zwierzęta w ich naturalnym środowisku, zagrożenia ze strony człowieka, a także pokazujący hodowlę i badania morświnów w duńskim ośrodku badawczym w Kerteminde. Pracownicy stacji zorganizowali ponadto prezentację aparatury stosowanej do akustycznego monitoringu obecności morświnów w morzu oraz sposobów jej instalacji. Uczestnicy festiwalu mogli usłyszeć odgłosy jakie pod wodą wydaje morświn (po odpowiednim przetworzeniu na częstotliwość słyszalną dla człowieka) i inne walenie, np. humbak, kaszalot, butlonos oraz wal szary. Rozdawano liczne ulotki i udzielano odpowiedzi na setki pytań.

Marcin Gawdzik
29.05.2006r.