W roku 2007 na zlecenie Ministerstwa Środowiska podjęto pierwszą próbę stworzenia krajowego programu ochrony morświna dla potrzeb systemu Natura 2000. Dokument powstawał przy stałej obecności i w uzgodnieniach ze środowiskiem rybaków, które to w ostatnim dniu konsultacji niespodziewanie postanowiło go odrzucić. W roku 2012 WWF-Polska i Stacja Morska IOUG wspomogły proces stworzenia kolejnej jego wersji1.

Jak się ostatnio dowiedzieliśmy rok 2015 będzie decyzją  Ministerstwa Środowiska okresem na jego międzyresortowe i społeczne konsultacje2. Czy się one powiodą z punktu widzenia krytycznie zagrożonej bałtyckiej populacji gatunku ? Czy program zostanie zatwierdzony ? Zobaczymy.


fot. Anna Kassolik

Danych naukowych przybyło i są jeszcze bardziej przekonywujące. Powinno to mieć wpływ na ewolucję poglądów dotychczasowych adwersarzy zamierzeń i powinności ochronnych wobec morświnów.

W tym kontekście polecamy interesujący wywiad z dr Iwoną Pawliczką, która przy obu projektach pełniła rolę przyrodniczego eksperta. Warto przeczytać „O bliskim krewniaku delfina i orki z Bałtyku”3.

ساخت اپلیکیشن

صندلی اداری

آموزش وردپرس

آموزش وردپرس