W dniu 16 grudnia 2009r. w Muzeum Miasta Gdyni odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej V Międzynarodowego Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej EKO BALT – Gdynia 2009. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART, a współorganizatorem Muzeum Miasta Gdyni. Biennale odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Gdyni i patronatami honorowymi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydentów Gdańska i Sopotu.

(kliknij na miniaturki, aby je powiększyć)

Impreza ta jest plastycznym podsumowaniem roku 2009 – Roku Morza Bałtyckiego ogłoszonego przez Marszałka Województwa Pomorskiego. Artyści za pomocą swojej sztuki protestują przeciw degradacji środowiska, a także postulują ochronę fauny i flory Morza Bałtyckiego. Swe prace nadesłało ponad 100 artystów z Polski, Niemiec, Litwy, Włoch, USA i Japonii. Jury, w którego składzie znaleźli się wybitni akademiccy wykładowcy: prof. Teresa Miszkin z ASP w Gdańsku, prof. Jan Pamuła z ASP w Krakowie i prof. Andrzej Banachowicz z ASP w Poznaniu, podkreśliło bardzo wysoki poziom artystyczny zgłoszonych do konkursu prac. Przyznano nagrody Grand Prix Prezydenta Miasta Gdyni w dziedzinie malarstwa oraz tkaniny unikatowej, a także nagrody Prezydentów Miasta Gdańska i Sopotu.

(kliknij na miniaturki, aby je powiększyć)

Swój skromny udział w tej imprezie ma również Stacja Morska IO UG, która na potrzeby scenograficzne wystawy udostępniła modele morświnów i materiały edukacyjno-informacyjne.

Wystawa czynna będzie do 27 stycznia 2010r. Serdecznie zapraszamy do jej odwiedzenia.

MG