Cztery lata temu, przedstawiciele państw europejskich, które są  sygnatariuszami Konwencji Bońskiej dedykowanej ochronie dziko żyjących zwierząt wędrownych, będąc jednocześnie stronami Porozumienia o Ochronie Małych Waleni  Bałtyku i Morza Północnego (ASCOBANS – The Agreement on the Conservation of Small Cetaceans of the Baltic and North Seas), ustanowili, że każdego roku trzecia niedziela maja będzie MIĘDZYNARODOWYM DNIEM BAŁTYCKICH MORŚWINÓW. Krajami, które akt ten podpisały są dziś; Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Litwa, Niemcy, Holandia, Polska, Szwecja i Wielka Brytania. W roku przyszłym przystąpi do niego także Estonia.

Nasze stoisko przy rzeźbie morświna i cumującym w porcie “Darze Młodzieży”

Zatem dniu 21 maja br. po raz czwarty już w Europie i w Polsce obchodzono Międzynarodowy Dzień Bałtyckich Morświnów. Dwa pierwsze lata miało to miejsce w helskim fokarium, w roku ubiegłym i obecnie w Gdyni. Z tej okazji Stacja Morska i Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego zorganizowały na Skwerze Kościuszki, przy niedawno odsłoniętej rzeźbie tego sympatycznego „bałtyckiego delfina” okolicznościowy punkt informacyjno-edukacyjny.

Nasze materiały o morświnach cieszyły się dużym zainteresowaniem

Tego dnia ogłoszono także wyniki konkursu “Mieszkam w Bałtyku. Kim jestem?”, w którym przez kolejne trzy  tygodnie marca i jeden kwietnia mieli okazje brać udział czytelnicy Gazety Wyborczej. Wśród osób, które trafnie odgadły, że kolejne zdjęcia przedstawiają morświna a nie delfina, jak myśleli nieliczni, wylosowano nagrody. Szczęśliwcami losowania okazali się:

1. Jadwiga Kamińska (Starogard Gdański) – maskotka morświna.
2. Artur Orlikowski (Lębork) – t-shirt.
3. Roksana Sokołowska (Czarne) – maskotka morświna.
4. Natalia Helman (Gdańsk) – kubek termo.
5. Iwona Walc (Ustka) – t-shirt.
6. Leszek Nawrocki (Gdańsk) – polar.
7. Grzegorz Cyrankowski (Gdańsk) – polar.
8. Paulina Iwicka (Gdańsk) – kubek termo.
9. Krzysztof Słowiński (Jerzwałd) – t-shirt.
10. Andrzej Augusiak (Gdańsk) – polar.
11. Tadeusz Madzian – kubek termo.
12. Kevin Komar (Tczew) – maskotka morświna.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BAŁTYCKICH MORŚWINÓW ma przybliżyć ludziom problemy ochrony tego gatunku, uzmysłowić krytyczny stan jego bałtyckiej populacji oraz zapoznać z niebezpieczeństwami jakie mu zagrażają. W tym roku najważniejsze imprezy z tej okazji odbyły się w łotewskim Muzeum Przyrodniczym w Rydze, w szwedzkim Domu Morza w Lysekil, w fińskim delfinarium Särkänniem niedaleko Tampere, oraz w siedzibie niemieckiego stowarzyszenia Ochrony Morskich Ssaków w Quickborn oraz Zoologicznym Muzeum Naukowym Aleksandra Koeniga w Bonn.

Krzysztof E. Skóra
22.05.2006r.