W sobotę 26 lipca 2008 roku, odbyły się II Dary Morza. Była to impreza pod patronatem władz miasta Gdyni, promująca spożywanie ryb morskich oraz poznawanie historii Gdyni, a także rozwój miasta i portu.

Do udziału zaproszono też Stację Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, która przy finansowym wsparciu Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zorganizowała okolicznościowy punkt informacyjno – edukacyjny. Można się tam było dowiedzieć wiele na temat bałtyckich morświnów, problemów, które ich dotyczą oraz ewentualnych rozwiązań. Przedstawiano odwiedzającym założenia projektu naukowo – edukacyjnego prowadzonego przez Stację Morską, który także finansowany jest przez ten sam fundusz. Projekt ten nosi nazwę „Czynna ochrona morświnów przed przyłowem”. Specjalne tablice obrazowały czytelnikom problemy małych waleni i plan pomocy w rejonie Zatoki Puckiej przy jednoczesnym uwzględnieniu potrzeb łowiących tu rybaków.

Przy okazji rozmów o morświnach i ich problemach można było posłuchać odgłosów wydawanych przez te ssaki, otrzymać ulotki informacyjno – edukacyjne oraz specjalne konserwy rybne o nazwie „Przysmak morświna”. Puszki zawierające szproty w oleju propagują metody połowowe, bezpieczne dla małych waleni (kliknij).

W ramach naszego stoiska zaistniał także kącik dla dzieci (tych młodszych i tych troszkę starszych). Można tam było dowiedzieć się, że to stworzenie przedstawione na plakatach i modelach, to nie delfin, ani rekin. A także spróbować swoich sił w konkursie rysunkowym i narysować morświna. Każdy rysunek nagradzany był pocztówkami, plakatem i kalendarzem morskiego przyrodnika. Ponadto niektóre dzieci zdobyły ekologiczne torby z logiem morświna, karty do gry w ekologicznego Piotrusia oraz kredki i długopisy fokarium. Każdy rysunek był niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Młodszym uczestnikom dzielnie pomagali rodzice, dowiadując się przy okazji różnych szczegółów morświnowego życia.

Joanna Krzak

Poniżej galeria zdjęć (kliknij na miniaturki, aby je powiększyć)