W dniu 16 maja 2010 roku już po raz ósmy w Polsce świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Bałtyckich Morświnów.

Stacja Morska IOUG w Helu tradycyjnie już zaaranżowała stoisko informacyjne zaopatrzone w modele morświnów naturalnej wielkości. Wzorem ubiegłych lat pojawiliśmy się w niedzielę przy pomniku morświna na Skwerze Kościuszki w Gdyni.

Działania takie jak coroczna organizacja Międzynarodowego Dnia Bałtyckich Morświnów mają na celu promować wizerunek zwierzęcia wśród osób nie związanych bezpośrednio z morzem.

Mało kto wie, że w Bałtyku żyją walenie. Morświny są jednym z najmniej znanych ssaków żyjących w Bałtyku. Jako jedyne walenie na stałe zasiedlają południowe wody Morza Bałtyckiego. Obecnie morświny są gatunkiem skrajnie zagrożonym wyginięciem i znajdują się pod ścisłą ochroną.

Według naukowców jednym z największych niebezpieczeństw dla tych ssaków jest zjawisko przyłowu, czyli przypadkowego zaplątania się w sieci rybackie. Obecnie stosowane są w rybołówstwie cienkie sieci i zarazem bardzo mocne, które są niewidoczne dla echolokacji morświnów. Taka sytuacja sprawia, że te małe walenie nie mają wielu szans na uniknięcie tego typu pułapek.

Całą niedzielę pracownicy Stacji Morskiej wyjaśniali na czym polega projekt ochrony tych małych waleni aktualnie realizowany na Zatoce Puckiej. Działania te mają na celu eliminację przyłowu w tym akwenie. Do realizacji tych celów wykorzystujemy dwa narzędzia technologiczne: PODy i pingery. Właśnie w niedziele wszyscy zainteresowani mogli przekonać się jak te narzędzia wyglądają, są zbudowane oraz na czym polega ich działanie.

W organizację tegorocznych obchodów Dnia Morświna włączyła się również firma wspomagająca finansowo nasz projekt ochrony morświnów – GRUPA LOTOS S.A.

Zorganizowała ona ciekawe gry i zabawy dla najmłodszych uczestników imprezy. Dzieci rozwiązywały rebusy oraz krzyżówki o tematyce morskiej. W nagrodę każdy maluch mógł pomalować swoją buzię w motyw morski.

Nie tylko najmłodsi byli zainteresowani tym co się działo na stoisku. Wielu przechodniów zadawało pytania na temat projektu oraz rezultatów, które udało się osiągnąć.

Tekst: Klaudyna Sergot
Foto: Paweł Bloch

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia
(kliknij na miniaturkę, aby ją powiększyć).

Zachęcamy do obejrzenia sprawozdania telewizyjnego z tegorocznej imprezy:

http://www.tvp.pl/gdansk/aktualnosci/spoleczne/dzien-morswina/1805721/relacja-malgorzaty-rakowiec/1805947