W dniu 13 lipca 2009r., pracownik Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego dr Adam Sokołowski, wraz ze studentami odbywającej się w Stacji Morskiej IO UG w Helu Szkoły Letniej (Marine Biology Summer School 2009) Ricardo González i Sathish Mayanna z Uniwersytetu w Bremen (Niemcy) zauważyli na powierzchni wody dwa ssaki morskie (delfiny lub morświny). Płetwy grzbietowe zwierząt widziane były ok. 700 m za rufą statku badawczego IOUG k/h „Oceanograf II” przez 30 sekund,  ok. godz. 11:15. Ssaki spostrzeżono w odległości ok. 4 km na południowy-wschód od Cypla Helskiego. Według wstępnych ustaleń, ssaki płynęły w kierunku południowym, trzymając się w pewnej odległości od przepływającego tamtędy jachtu na żaglach. Mimo prowadzonych później przez lornetkę obserwacji rejonu pojawienia się zwierząt, ssaków więcej nie odnotowano.

(AS)

Z tak dużej odległości trudno było obserwatorom jednoznacznie ustalić, który z małych gatunków waleni widzieli – rodzime dla naszych wód morświny (www.morswin.pl) czy wizytujące polskie wody delfiny.

Przypomnijmy, że ostatnimi delfinami widzianymi w Zatoce Gdańskiej były dwa delfiny z gatunku Delphinus delphis (delfin zwyczajny), które w dniu 18 sierpnia 2007r. na swym kursie zanotował jacht „Free.Dom”.

Stacja Morska IOUG  prosi o wszelkie dane o podobnych poczynionych obserwacjach na Bałtyku.

tel: (+48) 601-88-99-40 (24h)
e-mail: hel@univ.gda.pl  lub  morswin@univ.gda.pl

(KES)