W dniach 15-18 września 2009 roku w Łodzi odbył się XIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego. Do konkursu nadesłano ponad 70 filmów z 19 państw europejskich. Bogaty program obejmował 31 filmów w finale głównego konkursu, 60 pokazów filmów przyrodniczych i dokumentalnych pozakonkursowych, dziesięć wystaw oraz warsztaty edukacyjne dla młodzieży.

Wśród finalistów znalazł się także film „Bałtyckie morświny”, co jest dużym sukcesem przy tak licznym udziale wysoko budżetowych filmów producentów zagranicznych, którym wręczono aż siedem nagród. Nasz informacyjno edukacyjny film był zrealizowany w ramach projektu „Czynna ochrona morświnów przed przyłowem”. Wykonała go firma „AGA”- Grażyna Abramowicz – HD Studio z Gdyni na zlecenie i przy współpracy Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Autorami filmu są Jerzy Abramowicz (reżyseria) i Krzysztof E. Skóra (scenariusz), operatorami kamer byli: Jerzy Abramowicz (m.in. zdjęcia podwodne), Grażyna Abramowicz, Zbigniew Kegel, Barbara Kegel, Iwona Pawliczka, Andrzej Redlarski, a także Krzysztof E. Skóra.

GRAND PRIX Festiwalu Filmowego odbywającego się pod hasłem „Promocja przyrody i krajobrazu Europy” otrzymał film „Plaża kameleonów” w reżyserii Adama Schmedesa z Danii.  Kolejną Nagrodę Główną zdobył film “Wędrujące pustynie” w reżyserii Ingo Herbsta z Niemiec, zaś nagrodę za zdjęcia zdobył film “Wysokie Tatry – dzikość zastygła w czasie” w reżyserii Pavla Barabasa ze Słowacji.
Krótki opis filmu „Bałtyckie morświny” znajduje się na stronie festiwalowej.

Foto – Hel, 23.11.2006 roku, Jerzy Abramowicz
przy pracy nad podwodnymi zdjęciami do filmu.

W poprzedniej XII edycji Festiwalu w 2007 r. reżyser Jerzy Abramowicz otrzymał nagrodę za film pt. „Obce gatunki”, który powstał we współpracy z prof. Krzysztofem E. Skórą.

We wrześniu 2009 r. na Festiwalu „Człowiek i przyroda” w Irkucku na dalekiej Syberii nagrodę Administracji Buriacji odebrał reżyser Jerzy Abramowicz za film pt. „Zasoby północnego Atlantyku”, również wyprodukowany przez HD Studio „AGA”- Grażyna Abramowicz z Gdyni.

Film „Bałtyckie morświny” będzie prezentowany w kwietniu 2010 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „EKOFILM”® Nowogard’2010 i jesienią w Irkucku. Liczymy na dalsze sukcesy naszych przyjaciół filmowców i naszego filmu o morświnie.

[aga]