data: 18 maja 2014 r. (niedziela)
godzina: 11.00-17.00
miejsce: Hel – teren Błękitnej Wioski Stacji Morskiej IOUG – ,,Dom Morświna” ul. Rybacka
bilety: wstęp wolny

 

W najbliższy weekend już po raz XII obchodzony będzie ,,Międzynarodowy Dzień Bałtyckich Morświnów ASCOBANS/CMS 1”. Z tej okazji na terenie ,,Błękitnej Wioski” przy ,,Domu Morświna” nowo otwartym muzeum i lokalnym centrum wiedzy o waleniach w Bałtyku odbędzie się piknik naukowy dedykowany bałtyckim morświnom – ssakom chronionym, w naszym morzy bardzo rzadkim i krytycznie zagrożonym wyginięciem. W tym dniu wstęp do muzeum ,,Dom Morświna” będzie bezpłatny, to niecodzienna okazja do lepszego poznania jedynych bałtyckich waleni zdobycia wiedzy o ich wyglądzie, budowie anatomicznej, aktualnej i historycznej sytuacji zwierząt żyjących w naszym morzu oraz nowych metodach badań i ochrony tych ssaków. Specjaliści z zakresu biologii morza wyczerpująco odpowiedzą na każde zadane pytanie.


Morświn gatunek ściśle chroniony, w Bałtyku krytycznie zagrożony wyginięciem

Ale będzie nie tylko o morświnach, w ekspozycji muzeum znajdują wszelkie informacje, doniesienia i dokumentacja z obserwacji delfinów i wielorybów w wodach Bałtyku. Unikatowe filmy i zdjęcia uwieczniające te zdarzenia, można zobaczyć tylko tutaj.

Zapraszamy w imieniu bałtyckich morświnów.

  1. ASCOBANS – Porozumienie o Ochronie Małych Waleni Morza Bałtyckiego, Północno-Wschodniego Atlantyku, Morza Irlandzkiego i Północnego, Polska jest stroną porozumienia od 1996r. http://www.ascobans.org/. Porozumienie pod asumpcjami Konwencji Bońskiej o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt – strona konwencji: http://www.cms.int/